KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

KSÜ, 12 Mayıs Hemşireler Gününde Depremde Hayatını Kaybeden Sağlık Çalışanlarını Unutmadı-12.05.2023

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (SUAH) tarafından 12 Mayıs Hemşireler Günü münasebetiyle 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları için anma töreni düzenlendi.

KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, İl Jandarma Komutan Yarımcısı J. Alb. Erdal Eker ve sağlık personeli ile depremde hayatını kaybeden personelin aileleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Güngör, pandemi döneminde olduğu gibi depremde de en büyük fedakarlığı sağlık personellerinin gösterdiğini belirterek bu özverili çalışmalarından ötürü tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım ise 12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısıyla bir araya geldiklerini fakat depremde yaşanan büyük acılardan ve kayıplardan dolayı coşkulu bir kutlama yapamadıklarını ifade ederek “Böyle bir günde büyük bir acıyla, kaybettiğimiz çalışma arkadaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Depremin ilk saatlerinden itibaren sağlık çalışanlarımızla ve üniversitemizin tüm imkanlarıyla seferber olmuş durumdayız. Kendileri de depremzede olduğu halde üstün fedakarlıkla vatandaşlarımıza şefkat elini uzatan tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyor, hayatını kaybeden çalışma arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.” şeklinde konuştu.

KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sefa Resim de hemşirelerin sağlık hizmetlerinde etkin bir rol aldıklarını söyleyerek asrın felaketi olan Kahramanmaraş merkezli depremlerde özverili çalışmalarından dolayı hemşirelerin bu sürecin gerçek kahramanları olduğunu ve hizmetlerinin asla unutulmayacağını ifade etti.

Hemşireler Günü anısına konuşma yapan KSÜ SUAH Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Serap Koca, hemşirelik mesleği hakkında bilgiler vererek pandemi ve deprem gibi zorlu süreçlerin ekip olarak üstesinden geldiklerini söyledi. 6 Şubat tarihinin kıyamet gününden farksız olduğunu ve o güne dair yaşadıklarını duygusal bir dil ile anlatan Koca, “O gün bir depremzede olarak bütün acılarımızı bir kenara bırakarak görevimizi yapmaya çalıştık. Bütün meslektaşlarımla gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Programın ardından hayatını kaybeden hemşireleri anlatan bir video sunumu izletildi. Daha sonra hayatını kaybeden hemşirelerin anısına oluşturulan ‘Deprem Şehitlerimiz’ fotoğraf köşesini ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, anı defterini imzaladı.SAYILARLA ÜNİVERSİTEMİZ

37744

Öğrenci

98928

Mezun

1272

Akademik Personel

1256

İdari Personel

272

Aktif Program

30

Öğretim Elemanı Başına Öğrenci

157869

Kütüphane Kaynağı