KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

HASTANEMİZDE 14 KASIM DÜNYA DİYABET FARKINDALIK GÜNÜ ETKİNLİĞİ YAPILDI-18.11.2019

14 Kasım Dünya Diyabet Farkındalık Günü olması nedeniyle, hastanemiz Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyeleri, Diyabet Hemşireleri Diyetisyen ve Yetişkin Bağışıklama Polikliniği Hemşiresi tarafından 0. Kat, Konferans Salonu Giriş alanında stant kurularak ‘Diyabet ve Aile ’ hakkında hastane çalışanlarına, hastalara, refakatçılara ve ziyaretçilere striple şeker ölçümü ve bilgilendirme yapıldı. Programa hem çalışanlarımız hem de hasta/hasta yakınları yoğun ilgi gösterdi.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayten Oğuz Diyabet ve Aile” hakkında ki bilgilendirmesi;

 

Diyabet ve Aile

 

Diyabet halk sağlığını tehdit eden ve büyük hızla artan bir hastalıktır. Günümüzde diyabet sıklığı tüm dünyada endemik oranlara ulaşmıştır. Şu anda dünyada 425 milyonun üzerinde diyabetli bulunmaktadır. Ülkemizde diyabet sıklığı ise % 22,3 olarak bildirilmiştir. Bu durum her beş kişiden birinin diyabet olması anlamına gelmektedir. Diyabet gelişimini ve ilerlemesini durdurmak için önleme, erken teşhis ve erken tedavi önemli unsurlardır. Diyabet için sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve obezite önemli risk faktörleridir. Bunlarla mücadele etmek diyabeti önlemede veya geciktirmede önemlidir. Her yıl belirlenen 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nün 2018–2019 yılları teması ‘Diyabet ve Aile' dir.  Ailelerin, diyabetin önlenmesinde anahtar rolü vardır. Diyabet her aileyi ilgilendirir. Bu nedenle aileler sağlıklı bir yaşam tarzı konusunda eğitilmelidirler.



Doç. Dr. Ayten Oğuz

KSÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji BD