KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

KSÜ Tıp Sağlık Çalışanlarına ‘Serviks Kanseri ve Tedavisi’ Eğitimi-28.01.2019-04.02.2019

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (KSÜ Tıp) Başhekimliği tarafından “Ocak Ayı Serviks Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında, sağlık çalışanlarına “‘Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri ve Tedavisi” konulu eğitim verildi.

KSÜ Tıp Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve KSÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Güzin tarafından gerçekleştirilen eğitim programına Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamile Gül, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ve KSÜ Tıp sağlık çalışanları katıldı.

Kanserin dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kadir Güzin, kanser türleri içerisinde 45 yaş altı kadınlarda görülme sıklığı bakımından 2. sırada, meme ve akciğer kanserlerinden sonra kanserlerden ölümlerde 3. sırada yer alan serviks kanserini tetikleyen nedenler, erken tanı ve tedavi yöntemlerine ilişkin bilgilendirme sunumu yaptı.

Erken safhada rahim ağızı kanserinden kurtulma oranlarının yüzde 95’lere varan bir başarı oranına sahip olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Güzin, HPV (Human Papiloma Virus) aşısının rahim ağızı kanseri riskini azaltmada önemli bir etkiye sahip olduğunu vurguladı. 11-12 yaşından itibaren 25 yaşına kadar HPV aşısının yapılmasının büyük önem arz ettiğini ifade eden Prof. Dr. Güzin, rahim ağızı kanseri vakalarının yüzde 98’inde HPV enfeksiyonunun etkisinin tespit edildiğini söyledi.

Sigara kullanımı, çok eşlilik, erken yaşta cinsel ilişki, imün sistemin baskılanması, beslenme faktörleri ve genetik faktörleri HPV enfeksiyonunun nedenleri olarak sıralayan Prof. Dr. Kadir Güzin, 21-29 yaşları arasında 3 yılda bir HPV testi, 30-65 yaşları arasında 5 yılda bir HPV testine ek olarak smear testinin yapılmasının erken tanı ve önleyici tedavi için son derece önemli olduğunu belirtti.

KSÜ Tıp’ta jinekolojik onkoloji alanında önemli yatırımlar yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Kadir Güzin, KSü Tıp’ın Kahramanmaraş’ın ve bölgenin bu alandaki ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeterlilikte olduğunun altını çizdi.