Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi


Tükürük Bezi Endoskopisi (Sialendoskopi) Tükürük Bezi şişen hastalarda sebebi belirlemek amacı ile tükürük kanallarının içerisine endoskopik olarak bakılmasına yarayan bir tanı yöntemidir.

Bu çerçevede Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniği’nde tükürük bezinde oluşan taş, tıkanıklık veya darlık gibi rahatsızlıklara cerrahiye gerek kalmadan Tükürük bezi endoskopisi yöntemiyle müdahale edilmeye başlandı.

Tükürük bezi endoskopisi yöntemiyle tükürük bezi kanalının içine çok küçük bir kamerayla girerek içerdeki sıkıntının sebebi saptanmakta, sonrasında ise bu sıkıntının çözümüne yönelik tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Türkiye’de sayılı merkezlerde yapılan Tükürük Bezi Endoskopisi yöntemi ile operasyon sonrası hastanın iyileşme süreci daha konforlu olmaktadır.

Eskiden bu yöntemle tedavi olmak isteyen hastalar bu bölgeden dış merkezlere gitmekteydi.  Artık böyle bir duruma gerek olmayıp hastalarımız gönül rahatlığı ile tedavisini Kahramanmaraş’ta ilk ve tek olan hastanemiz Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniği’nde yaptırabilirler.


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı