Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma HastanesiDİYABETİK AYAK POLİKLİNİĞİ

Diyabetik Ayak Polikliniği, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı bünyesinde kurulmuştur. Bölümde şeker hastalığına bağlı diyabetik ayak yaraları gibi aylarca sürüp tekrarlayan ve uzun süren yaraların tedavisi yapılmaktadır.

Diabetes Mellitus ya da genel bilinen adıyla “Şeker Hastalığı” insülin hormonundaki eksiklik veya bu hormonun etkisindeki bozukluğa bağlı olarak kan şekerinin yüksek seyrettiği kronik bir hastalıktır. Bu hastalık ülkemizde her 14 kişiden birinde görülür. Hastalık insanda göz, böbrekler, damar tutulumu, duyu hissinin kaybolması gibi olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Bu hastalığın yarattığı bir başka sorun da “Diyabetik ayak” olarak tanımlanır ve şeker hastalarının ayaklarında iyileşmesi güç yaralar olarak karşımıza çıkar. Travma-kaza sonucu olmayan ve ayak-bacak kayıpları ile sonuçlanan ameliyatların yarısından diyabetik ayak sorumludur. Tek başına bu veri bile diyabetik ayağın ciddiyetini göstermeye yetmektedir.

Diyabet toplumu tehdit eden hastalıklar arasında altıncı, uzuv kaybı nedenleri arasında ise birinci sırada gelir. Kan şekeri düzensiz ve çok yüksek seyreden diyabetlilerde, sağlıklı bireylere nazaran ayak problemleri daha fazla görülür. Bunun nedeni de kan dolaşımı bozukluğudur. Diyabet hastalarının ayaklarına özen göstermesi, özel bir ayak bakımı uygulaması gerekir. Ayak bakımına yeterince özen gösterilmemesi ile beraber en ufak çizik ya da yaraların bile ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Klinikte, başta kan şeker kontrolü olmak üzere yara tedavisinde lokal yara mücadelesi, uygun antibiyotik tedavisi, damar problemlerinin tanısı ve tedavisi yapılır.

KSÜ SUAH olarak Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi polikliniği altında Pazartesi ve Çarşamba günleri 09.00-12.00 saatleri arasında diyabetik ayak poliklinik hizmeti verilmektedir.Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı